UKS SZAMOTUŁY
UKS SZAMOTUŁY

O Klubie UKS Szamotulanin

Działalność Uczniowskiego Klubu Sportowego „SZAMOTULANIN” rozpoczęła się w roku 1995 przez powołanie stowarzyszenia, które zawiązało się przy Szkole Podstawowej nr 4 w Szamotułach. Klub w założeniach pomysłodawców miał być kontynuatorem chlubnych i bogatych tradycji sportowych miasta i regionu i nawiązywać do działającego na przełomie lat 60tych i 70tych, grającego w II lidze siatkówki „KŁOSU” Gałowo oraz funkcjonującej w ramach Międzyzakładowego Klubu Sportowego „SPARTA” Szamotuły, sekcji piłki siatkowej kobiet która z sukcesami uczestniczyła w rozgrywkach międzywojewódzkiej III ligi.

Już w tym momencie prezentacji należy podkreślić że tradycje siatkówki w Szamotułach są bardzo duże i UKS SZAMOTULANIN powstał na tej podbudowie. Do dzisiaj w gronie działaczy sportowych, kibiców oraz zawodniczek które z sukcesami prezentowały się na boiskach całej Polski wspomina się te wydarzenia i snuje marzenia o ich kontynuacji. Działalność UKS SZAMOTULANIN pokazuje, że te zamierzenia są bardzo realne i siatkówka w Szamotułach oraz powiecie szamotulskim stała się bardzo popularną i prezentującą wysoki poziom sportowy dyscypliną.

Równocześnie z działaniami sportowymi działacze Szamotulanina prowadzą szeroko zakrojoną pracę popularyzującą siatkówkę na terenie miasta, gminy, powiatu i regionu. Świadczy o tym chociażby inicjatywa wiceprezesa, a później prezesa UKS SZAMOTULANIN pana Ryszarda Frąckowiaka, rozgrywania meczów turnieju Szamotuły Cup a równolegle z turniejem meczu o superpuchar Polski. Pierwszy turniej Szamotuły Cup organizowany przez UKS Szamotulanin, rozegrany został w 2004 roku. Wystartowały wtedy cztery najlepsze zespoły żeńskie w kraju. W roku 2005 odbył się kolejny turniej i po raz pierwszy rozegrany został mecz pomiędzy mistrzem Polski a zdobywca Pucharu Polski, który przyjął nazwę „Superpucharu Polski”. Turniej Szamotuły Cup i wchodzący już na stałe do kalendarza rozgrywek superpuchar stały się prawdziwym świętem siatkówki w skali ogólnopolskiej.

Jednocześnie zarząd UKS SZAMOTULANIN, chcąc jeszcze bardziej spopularyzować siatkówkę wśród dziewcząt podjął inicjatywę powołania rozgrywek Międzypowiatowej Ligi Siatkówki Dziewcząt, który przyjął nazwę „Gimligi” i w składzie 12-15 zespołów rozgrywa edycje, które trwają do dnia dzisiejszego. Dotychczas rozegrano osiem edycji Gimligi, a zespoły w niej uczestniczące rekrutują się spośród pięciu powiatów: czarnkowsko-trzcianeckiego, międzychodzkiego, obornickiego, poznańskiego i szamotulskiego. Turniej ten przyczynił się do „wyszukania” wielu utalentowanych zawodniczek, które swoje dalsze kroki stawiały w bardzo renomowanych klubach. Należy zaznaczyć, że wszystkie dotychczasowe edycje Gimligi zakończyły się sukcesem drużyny UKS Szamotulanin.

Zawodniczki klubu reprezentowały z wieloma sukcesami region na turniejach międzynarodowych w Neubrandenburgu (Niemcy), w Gross-Gerau (Niemcy) oraz w Bringnoles (Francja). W swej ponad 15letniej historii UKS SZAMOTULANIN rozgrywał swe spotkania w rozgrywkach WZPS (Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej) na poziomie mini siatkówki (single, dwójki, trójki i czwórki siatkarskie) młodziczek, kadetek oraz seniorek. Wielokrotnie odnosząc sukcesy. W sezonie 2010/2011 zespół seniorek awansował do rozgrywek III ligi grupy A gdzie toczył zacięte boje z najlepszymi zespołami województwa w wypełnionej do końca kibicami (300-400osób) hali Nałęcz.

Obecnie w zespołach trenuje około 80 dziewczyn w poziomi mini siatkówki, młodziczek, kadetek i III ligi. Decyzją władz samorządowych powiatu i dyrekcji Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach UKS SZAMOTULANIN działa przy tej szkole oraz odbywa treningi i rozgrywa swoje mecze w hali Nałęcz. Przychylność władz samorządowych powiatu, miasta i gminy, dyrekcji szkoły oraz licznego grona sponsorów sprawiła że klub systematycznie się rozwija oraz podejmuje nowe inicjatywy.

W chwili obecnej w klubie pracuje trzech trenerów, a jednocześnie prowadzone się rozmowy z nauczycielami-trenerami z czterech szkół gmin ościennych o podjęciu systematycznej pracy z dziewczętami na poziomie klas IV-VI z możliwością przechodzenia najlepszych do UKS Szamotulanin.

Dzięki przychylności władz samorządowych i oświatowych, w zespole Szkól nr 1 udało się powołać dwie klasy na poziomie gimnazjalnym z poszerzoną ilością godzin wychowania fizycznego (sześć godzin piłki siatkowej), a klub powiększył tą ofertę o dodatkowe cztery godziny. Przynosi to już widoczne i wymierne efekty w wynikach sportowych. W tegorocznych rozgrywkach SZS o mistrzostwo wielkopolski drużyny szkolne ZS nr 1 w Szamotułach złożone w całości z dziewcząt rekrutujących się z UKS SZAMOTLANIN zajęły w rozgrywkach szkól ponadgimnazjalnych IV miejsce a w rozgrywkach szkól gimnazjalnych VIII miejsce. Dodać trzeba, że oba finały były przeglądem wszystkich najlepszych klubów i zawodniczek wielkopolski. Duże sukcesy zaczęły odnosić zespoły i zawodniczki na poziomie mini siatkówki. Dziewczęta uzyskują czołowe miejsca w turniejach wojewódzkiej i ogólnopolskich (Kinder-sport).

Największą sławę klubowi przynosi jednak fakt, że kilka wychowanek klubu jak np. Joanna Rębacz, Natalia Frąckowiak kontynuowały karierę w klubach II ligowych. A Joanna Frąckowiak jako reprezentantka kadetek grała na mistrzostwach świata, a później dostąpił zaszczytu rozgrywania meczów w reprezentacji Polski seniorek. Jednocześnie była zawodniczka czołowych drużyn klubowych Polski i Włoch.

Mocną stroną klubu jest grono zaangażowanych i podejmujących różnorodne i ambitne zadania działaczy, którzy najczęściej rekrutują się z grona najaktywniejszych rodziców. Dobrze a wręcz bardzo dobrze układa się współpraca z władzami samorządowymi, oświatowymi, dyrekcjami szkół i gronami pedagogicznymi.

Celem działaczy i trenerów SZAMOTULANINA jaki sobie postawili realizując zamierzenia awansów sportowych jest także z powodzeniem realizowany program wychowywania przez sport. Pomimo wielokrotnie u innych słyszanych głosów zniechęcenia i narzekań Uczniowski Klub Sportowy SZAMOTULANIN z optymizmem i nadzieją patrzy w następne lata swojej działalności.

UKS SZAMOTUŁY

O klubie UKS Szamotulanin

Statut UKS Szamotulanin


Skład Zarządu UKS „SZAMOTULANIN”

Prezes Klubu - Wiesław Małyszka
Sekretarz Klubu - Ryszard Frąckowiak
Skarbnik Klub - Teresa Biniek
Członek Zarządu - Łukasz Gierczyński
członek Zarządu - Joanna Jędrzejczak-Prętka
Członek Zarządu - Łukasz Klapczyński
Członek Zarządu - Angelika Jokiel
Członek Zarządu - Emilia Pieniak
Członek Zarządu - Piotr Czapka


Komisja Rewizyjna

Przewodnicząca Komisji - Lidia Gierczyńska
Członek Komisji - Aleksandra Kucner
Członek Komisji - Bernadeta Napierała
projekt mone studio
Copyright © UKS Szamotulanin Szamotuły. Oficjalna strona.